Asian Academy Creative Awards fete ‘Delhi Crime’, ‘World’s Got Talent’

Delhi Crime

Richie Mehta’s Netflix series Delhi Crime picked up four gongs at the Asian Academy Creative Awards (AAAs) in Singapore.

The annual awards show, which held ceremonies on 5 and 6 December, saw the seven-part drama – which dramatises India’s notorious 2012 gang-rape case – win Best Drama Series, Best Original Programme by a Streamer/OTT, Best Direction and Best Actress in a Leading Role.

Mehta detailed his process in bringing the true events to life for Netflix in a column for TBI earlier this year.

Meanwhile, Hunan TV’s World’s Got Talent picked up Best Non-Scripted Entertainment; CJ ENM’s 300: War Of United Voices won Best Music or Dance Programme; and CNN’s Destination Tohoku won Best Lifestyle Programme.

Elsewhere, CJ ENM and Studio Dragon picked up Best Adaptation of an Existing Format for Designated Survivor: 60 Days – its localisation of the Entertainment One thriller for Netflix.

Catch up on AAAs president Michael McKay’s emerging trends out of APAC.

A full list of winners follows:

Best Actor in a Leading Role
Indonesia
Oka Antara – Brata by HOOQ and Telkomsel

Best Actor in a Supporting Role
Indonesia
Jamie Aditya – Grisse by HBO Pacific Partners V.O.F

Best Actress in a Leading Role
India
Shefali Shah – Delhi Crime by Golden Karavan Productions/Ivanhoe Pictures

Best Actress in a Supporting Role
Myanmar
Pyae Pyae – The Only Mom by Brave Empire Entertainment

Best Adaptation of an Existing Format
Korea
Designated Survivor: 60 Days by CJ ENM / Studio Dragon/Netflix, (Original format by Entertainment One & ABC Studios)

Best Animated Programme or Series (2D or 3D)
India
Lamput : Collection V2  by Vaibhav Studios

Best Branded Programme or Series
Hong Kong, China
Record Rides by National Geographic Partners

Best Children’s Programme (one off/series)
New Zealand
The Cul De Sac Season 3 by Greenstone TV

Best Cinematography
Australia
Mark Wareham – Mystery Road, Bunya Productions for ABC Australia, in association with All3Media International

Best Comedy Performance
Malaysia
Jihan Musa – Keluarga Baha Don by Viu (Vuclip Malaysia Sdn Bhd)

Best Comedy Programme
Malaysia
Keluarga Baha Don by Viu (Vuclip Malaysia Sdn Bhd)

Best Current Affairs Programme or Series
Singapore
Undercover Asia for Smuggling For Survival (season 6, episode 1) by DuGood Productions, Channel NewsAsia, Mediacorp

Best Direction (Non-Fiction)
Singapore
Jatuporn Athasopa – Extreme China, Infocus Asia Pte Ltd for NGC Network Asia, LLC

Best Direction (Fiction)
India
Richie Mehta – Delhi Crime by Golden Karavan Productions/ Ivanhoe Pictures

Best Documentary Programme (one-off)
Australia
The Final Quarter by Shark Island Productions

Best Documentary Series
China
Extreme China by Infocus Asia Pte Ltd for NGC Network Asia

Best Drama Series
India
Delhi Crime by Golden Karavan Productions/ Ivanhoe Pictures

Best Editing
Taiwan
Chun Hong Lee for The World Between Us by PTS Taiwan in association with HBO Asia & Catchplay

Best Feature Film
India
Gully Boy by Excel Entertainment & Tiger Baby

Best General Entertainment, Game or Quiz Programme
Malaysia
CNY Countdown Gala 2019 by MEASAT Broadcast Network Systems, Astro AEC

Best Immersive (360, VR)
Taiwan
The Small Big Micro Vision by Taiwan Public Television Service Foundation

Best Infotainment Programme
Singapore
Why It Matters (season 2) – Bad Pho-mance by Channel NewsAsia, Mediacorp

Best Lifestyle Programme
Japan
Destination Tohoku by CNN

Best Lifestyle, Entertainment Presenter/Host
Singapore
Yung Raja – Yo! MTV Raps – Asia by Viacom International Media Networks (MTV Asia)

Best Music or Dance Programme
Korea
300: War Of United Voices by CJ ENM

Best News or Current Affairs Presenter/Anchor
Philippines
Cathy Yang, Market Edge by ANC (ABS-CBN News Channel)/Sarimanok News Network

Best News Programme
New Zealand
Christchurch Terrorist Mosque Attacks by TVNZ

Best Non-Scripted Entertainment
China
World’s Got Talent by Hunan TV

Best Original Programme by a Streamer/OTT
India
Delhi Crime by Golden Karavan Productions/ Ivanhoe Pictures, Netflix Original

Best Original Screenplay
Taiwan
Shih Yuan Lu – The World Between Us by PTS Taiwan in association with HBO Asia & Catchplay

Best Preschool Programme
Australia
Hiccup & Sneeze (season 2) by Northern Pictures & Beach House Pictures

Best Promo or Trailer
Vietnam
Trailer Without You – EPL Season 2019/20 by Vietnam Satellite Digital Television Company

Best Short Form Content
Myanmar
Still/Life by Moonji Production

Best Single Drama or Telemovie
Japan
An Artist of the Floating World by NHK

Best Single News Story/Report
China
John Sudworth – Xinjiang Detention Centers by BBC World News

Best Sound
Philippines
Ulan by HOOQ

Best Sports Programme (one off or series)
Thailand
10 Fight 10 by Workpoint Group

Best Telenovela/Soap Opera
China
Story of Yanxi Palace by Huanyu Entertainment

Best Theme Song
Singapore
Beijing to Moscow – ‘Děngdài‘ by Misi Ke & Koffkoff , August Pictures

Best Visual or Special FX in TV series or Feature Films
Australia
Christopher Robin by Method Studios

Related