The Royal Television Society reveals nominees for its Programme Awards 2019

The list of nominees for the 2019 Royal Television Society (RTS) Programme Awards has been revealed with Killing Eve, Blue Planet II and Grenfell up for top honours.

The RTS Programme Awards seek to recognise programmes which, in the year in question, have made a material and positive contribution to their genre: either because their originality in form or content has in some way moved the genre on, or perhaps created a new genre; or because their quality has set standards which other programme-makers can learn from and emulate.

Nominees for Drama Series include Sid Gentle Films’ Killing Eve, Caryn Mandabach Productions and Tiger Aspect’s Peaky Blinders and World Productions Save Me.

Killing Eve actors Jodie Comer and Sandra Oh are also up for Best Actor (Female), alongside Black Earth Rising’s Michaela Cole.

Nominees for Best Actor (Male) include Ben Whishaw for A Very English Scandal, Lucian Msamati for Kiri and Lennie James for Save Me.

In the factual genre, nominees for Best Single Documentary include Minnow Films Grenfell, Brinkworth Films Married to a Paedophile and Lambent Productions’ Raped: My Story.

Meanwhile, nominees for Best Science and Natural History title include BBC Studios’ Blue Planet II, Raw TV’s Drowning in Plastic and Tern Television’s The Secret Life of Landfill: A Rubbish Story.

Winners will be announced at the Royal Television Society Programme Award’s Ceremony, hosted by Shappi Khorsandi, on Tuesday 19 March at The Grosvenor Hotel, London, UK.

The full list of nominees can be found below:

Actor (Female)

  • Jodie Comer Killing Eve (Sid Gentle Films for BBC One)
  • Sandra Oh Killing Eve (Sid Gentle Films for BBC One)
  • Michaela Coel Black Earth Rising (Forgiving Earth for BBC Two)

Actor (Male)

  • Ben Whishaw A Very English Scandal (Blueprint Pictures for BBC One)
  • Lucian Msamati Kiri (The Forge Entertainment for Channel 4)
  • Lennie James Save Me (World Productions for Sky Atlantic)

Arts

  • Black Hollywood: “They’ve Gotta Have Us” (AFL Films for BBC Two)
  • Germaine Bloody Greer (Big Wheel Film & Television for BBC Two)
  • The Art of Drumming (Wall to Wall Media for Sky Arts)

Breakthrough Award

  • Nabhaan Rizwan Informer (Neal Street Productions for BBC One)
  • Mo Gilligan The Big Narstie Show (Expectation / Dice Productions for Channel 4)
  • Alice Feetham Save Me (World Productions for Sky Atlantic)

Children’s Programme

  • My Life: Locked in Boy (Sugar Films for CBBC)
  • Jacqueline Wilson’s Katy (BBC Children’s In-House Productions for CBBC)
  • Prosiect Z (Boom Cymru for S4C)

Comedy Performance (Female)

  • Lesley Manville Mum (Big Talk Productions in association with The Money Men for BBC Two)
  • Sian Gibson Peter Kay’s Car Share – The Finale (Goodnight Vienna Productions for BBC One)
  • Daisy May Cooper This Country (BBC Studios for BBC Three)

Comedy Performance (Male)

  • Samson Kayo Famalam (BBC Studios for BBC Three)
  • Steve Pemberton & Reece Shearsmith Inside No. 9 (BBC Studios for BBC Two)
  • Alex Murphy & Chris Walley The Young Offenders (Vico Films for BBC Three)

Daytime Programme

  • Moving On – Invisible (LA Productions for BBC One)
  • Murder, Mystery and My Family (Chalkboard TV for BBC One)
  • The Repair Shop (Ricochet for BBC Two) 

Documentary Series

  • Love and Hate Crime (Top Hat Productions for BBC One)
  • Drugsland (BBC Studios – Unscripted Productions and The Open University for BBC Three)
  • Prison (Spring Films for Channel 4)

Drama Series

  • Killing Eve (Sid Gentle Films for BBC One)
  • Peaky Blinders (Caryn Mandabach Productions and Tiger Aspect Productions for BBC Two)
  • Save Me (World Productions for Sky Atlantic) 

Entertainment

  • The Last Leg (Open Mike for Channel 4)
  • Britain’s Got Talent (Syco / Thames for ITV)
  • Don’t Hate The Playaz (Monkey Kingdom for ITV2)

Entertainment Performance

  • Michael McIntyre Michael McIntyre’s Big Show (Hungry McBear for BBC One)
  • Big Narstie and Mo Gilligan The Big Narstie Show (Expectation / Dice Productions for Channel 4)
  • Jennifer Hudson The Voice UK (ITV Studios and Talpa for ITV)

Formatted Popular Factual

  • Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing (Owl Power for BBC Two)
  • The Real Full Monty: Ladies Night (Spun Gold TV for ITV)
  • Gordon, Gino and Fred’s Road Trip: The French Connection (Studio Ramsay for ITV)

History

  • The Ruth Ellis Files: A Very British Crime Story (Wall to Wall for BBC Four)
  • A Dangerous Dynasty: The House of Assad (72 Films for BBC Two)
  • Holocaust: The Revenge Plot (Caravan for Channel 4)

Live Event

  • The Royal Wedding: Prince Harry and Meghan Markle (BBC Studios for BBC One)
  • The Real Full Monty Live (Spun Gold for ITV)
  • Glyndebourne Opera Cup (Factory Films for Sky Arts)

Mini-Series

  • A Very English Scandal (Blueprint Pictures for BBC One)
  • The Cry (Synchronicity Films for BBC One)
  • Butterfly (Red Production Company and Aenon for ITV)

 Presenter

  • Bobby Friction Pump Up the Bhangra: The Sound of Asian Britain (Pacific Quay Productions, BBC Studios for BBC Four)
  • Romesh Ranganathan The Misadventures of Romesh Ranganathan (Rumpus Media for BBC Two)
  • Michael Palin Michael Palin in North Korea (ITN Productions for Channel 5)

RTS Channel of the Year

  • BBC One
  • CBeebies
  • Channel 5

Science and Natural History

  • Blue Planet II (BBC Studios – The Natural History Unit for BBC One)
  • Drowning in Plastic (Raw TV for BBC One)
  • The Secret Life of Landfill: A Rubbish History (Tern Television Productions for BBC Four)

Scripted Comedy

  • Famalam (BBC Studios for BBC Three)
  • Detectorists (Channel X North, Treasure Trove Productions, and Lola Entertainment for BBC Four)
  • Derry Girls (Hat Trick Productions for Channel 4) 

Single Documentary

  • Grenfell (Minnow Films for BBC One)
  • Married to a Paedophile (Brinkworth Films for Channel 4)
  • Raped: My Story (Lambent Productions for Channel 5)

Single Drama

  • Killed By My Debt (BBC Studios: The Documentary Unit for BBC Three)
  • Mother’s Day (BBC Studios: The Documentary Unit for BBC Two)
  • Black Mirror: USS Callister (House of Tomorrow for Netflix)

Soap and Continuing Drama

  • Casualty (BBC Studios for BBC One)
  • Hollyoaks (Lime Pictures for Channel 4)
  • Coronation Street (ITV Studios for ITV)

Sports Presenter, Commentator or Pundit

  • Gary Lineker MOTD: World Cup 2018 (BBC Sport for BBC One)
  • Osi Umenyiora NFL This Week and The NFL Show (Whisper Films for BBC Two)
  • Roy Keane 2018 FIFA World Cup (ITV Sport for ITV)

Sports Programme

  • MOTD 2018 World Cup: Quarter Final – England v Sweden (BBC Sport for BBC One)
  • Winter Paralympic Games (Whisper Films for Channel 4)
  • 2018 Ryder Cup (Sky Sports & European Tour Productions for Sky Sports)

 Writer (Comedy)

  • Stefan Golaszewski Mum (Big Talk Productions in association with The Money Men for BBC Two)
  • Jamie Demetriou and Robert Popper Stath Lets Flats (Roughcut TV for Channel 4)
  • Lisa McGee Derry Girls (Hat Trick Productions for Channel 4)

Writer (Drama)

  • Russell T. Davies A Very English Scandal (Blueprint Pictures for BBC One)
  • Lennie James Save Me (World Productions for Sky Atlantic)
  • David Nicholls Patrick Melrose (Little Island Productions, Two Cities Television and Sunny March for Sky Atlantic)

Related